FANDOM


This article is about the first two rounds at Sonoma. To see the July 9-July 13 tournament, see MLB Legends vs. NBA Legends and NFL All-Stars vs. NFL Legends.

A repeat tournament of MLB Legends vs. NBA Legends and NFL All-Stars vs. NFL Legends will air September 17, 2017 at the 2017 Indy Grand Prix of Sonoma. The first two rounds had to be in Sonoma Raceway due to the 2017 Indy Grand Prix of Sonoma.

Pee Saderd is the defending champion and successfully defended his title. He beat Josef Newgarden in three tiebreakers, 7-67-3, 6-710-12, 7-67-2. The Saderd-Newgarden final is considered to be one of the best Celebrity Family Feud finals of all time. Newgarden had a match point against no.1 ranked Saderd at 5-3 in the third set but the Russian saved it. The nominees for the 2017 Celebrity Family Feud awards was announced after Simon Pagenaud won Sonoma and Josef Newgarden won the title.

Four of the top six that finished in the top 6 in the standings after the 2017 Indy Grand Prix of Sonoma advanced to the quarterfinals, with only Hélio Castroneves eliminated by Larvesta and Graham Rahal eliminated by Allen Ford. This tournament was notable for Josef Newgarden, as this is his first tournament after becoming IndyCar champion. With Scolipede making the quarterfinals, this is Iceland's best result since the Iceland national football team made the Euro 2016 quarterfinals. With Pee Saderd, Josef Newgarden, Scott Dixon and Simon Pagenaud making the semifinals, this marked the first time since Neil deGrasse Tyson vs. Rick Fox and Boy Band vs. Girl Group that all of the top 4 seeds make the semifinals.

Players

MLB Legends vs. NBA Legends

MLB Legends - Playing for Major League Baseball (MLB) Charities

VERSUS
NBA Legends - Playing for MENTOR: The National Mentoring Partnership

NFL All Stars vs. NFL Legends

NFLPA All Stars - Playing for Professional Athletes Foundation

VERSUS
NFLPA Legends - Playing for Active Minds

  • Marshall Faulk - Former NFL running back selected for the Pro Football Hall of Fame in 2011
  • Andre Reed - Former NFL wide receiver selected for the Pro Football Hall of Fame in 2014
  • Anthony Munoz - Former NFL offensive lineman inducted in the Pro Football Hall of Fame in 1998
  • Derrick Brooks - Former NFL linebacker elected to the Pro Football Hall of Fame in 2014
  • Rod Woodson - Former NFL cornerback and safety inducted into the Pro Football Hall of Fame in 2009

Withdrawals

Seeds

Since the first and second round is during the race, all 32 seeds earned a bye to the second round. The others (Dragonite, Gilles Marini, Nidoking, Aurorus, Venusaur, Wario, Takuma Sato, Alexander Rossi, Tony Kanaan, Cameron Mathison, Ed Jones, Jonathan Bald, Max Chilton, Marco Andretti, Beedrill, JR Hildebrand, and Carlos Muñoz) would have been seeded had the qualification been standings entering Sonoma from Watkins Glen.

01.   Russia Pee Saderd (Champion)
02.   Croatia Josef Newgarden (Final) 
03.   Ukraine Scott Dixon (Semifinals)
04.   France Simon Pagenaud (Semifinals)
05.   Serbia Volcarona (Quarterfinals)
06.   Honduras Hélio Castroneves (Third round)
07.   Australia Will Power (Quarterfinals)
08.   Uruguay Graham Rahal (Fourth round)
09.   Bosnia and Herzegovina Beartic (Fourth round)
10.   Canada James Hinchcliffe (Second round)
11.   Slovakia Ryan Hunter-Reay (Third round, retired)
12.   Belgium Metagross (Fourth round)
13.   Spain Mario Lopez (Third round) 
14.   Poland Joey Fatone (Fourth round)
15.   Japan Apolo Anton Ohno (Fourth round)
16.   Czech Republic Ueli Kestenholz (Fourth round)
17.   Switzerland Chespin (Third round)
18.   Hungary Cameron Marshall (Third round)
19.   India Maneesh Gupta (Third round) 
20.   Turkey Pidgeot (Second round) 
21.   Azerbaijan Decidueye (Third round)
22.   Brazil Larvesta (Fourth round)
23.   Greece Larry Birkhead (Third round)
24.   Romania Vaporeon (Third round) 
25.   Estonia Philip Demers (Second round)
26.   Iran Allen Ford (Quarterfinals)
27.   Netherlands Emmitt Smith (Fourth round)
28.   Republic of Macedonia Skorupi (Second round) 
29.   Italy Marko Manieri (Third round)
30.   Sweden Heracross (Second round) 
31.   Belarus Tyranitar (Second round)
32.   Iceland Scolipede (Quarterfinals)

Draw

Finals

  Quarterfinals Semifinals Final
                                       
  1  Russia Pee Saderd 6 6  
7  Australia Will Power 1 0  
  1  Russia Pee Saderd 1 6 6  
  3  Ukraine Scott Dixon 6 0 0  
3  Ukraine Scott Dixon 6 63 6
  5  Serbia Volcarona 3 77 1  
    1  Russia Pee Saderd 77 610 77
  2  Croatia Josef Newgarden 63 712 62
  26  Iran Allen Ford 3 2  
4  France Simon Pagenaud 6 6  
4  France Simon Pagenaud 64 7 3
  2  Croatia Josef Newgarden 77 5 6  
32  Iceland Scolipede 5 6 1
  2  Croatia Josef Newgarden 7 4 6  

Top half

Section 1

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
   
      1  Russia P Saderd Legends  
 Canada Z Claman DeMelo NBA   Q  Belgium A Rossi AllStars  
Q  Belgium A Rossi MLB       1  Russia P Saderd 7 6  
 France S Bourdais MLB        France S Bourdais 5 3  
 England J Harvey NBA      France S Bourdais Legends
    20  Turkey Pidgeot AllStars  
        1  Russia P Saderd 6 6
        12  Belgium Metagross 2 0
      28  Republic of Macedonia Skorupi AllStars  
 United States E Carpenter MLB    United States E Carpenter Legends  
Q  Paraguay Haxorus NBA        United States E Carpenter 2 6 2
 Croatia H Ward MLB       12  Belgium Metagross 6 3 6  
 Thailand P Pongsatorn NBA      Croatia H Ward AllStars
    12  Belgium Metagross Legends  
   

Section 2

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
   
      16  Czech Republic U Kestenholz Legends  
 England J Bald MLB    England J Bald AllStars  
Q  Colombia JP Montoya NBA       16  Czech Republic U Kestenholz 6 6  
Q  Switzerland M Chilton NBA       Q  Spain C Muñoz 4 1  
Q  Spain C Muñoz MLB     Q  Spain C Muñoz Legends
    30  Sweden Heracross AllStars  
        16  Czech Republic U Kestenholz 5 77 3
        7  Australia W Power 7 62 6
      18  Hungary C Marshall Legends  
 United States Magearna MLB    United States Magearna AllStars  
 Greece Snorunt NBA       18  Hungary C Marshall 3 2
SE  Ukraine Aurorus NBA       7  Australia W Power 6 6  
Q  Iran C Daly MLB     Q  Iran C Daly AllStars
    7  Australia W Power Legends  
   

Section 3

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
   
      3  Ukraine S Dixon Legends  
 Canada D Bennie MLB    Canada D Bennie AllStars  
 Italy R Michelli NBA       3  Ukraine S Dixon 6 6  
 Yemen F Mohamed NBA       17  Switzerland Chespin 1 1  
 Czech Republic A Tancos MLB      Czech Republic A Tancos AllStars
    17  Switzerland Chespin Legends  
        3  Ukraine S Dixon 6 6
        9  Bosnia and Herzegovina Beartic 3 4
      25  Estonia P Demers AllStars  
 United States S Pigot MLB    United States S Pigot Legends  
Q  Czech Republic C Kimball NBA        United States S Pigot 3 64
SE  England E Jones MLB       9  Bosnia and Herzegovina Beartic 6 77  
 Hungary Charizard NBA     SE  England E Jones AllStars
    9  Bosnia and Herzegovina Beartic Legends  
   

Section 4

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
   
      14  Poland J Fatone Legends  
 Italy A Sabato Jr. NBA    Serbia Salamence AllStars  
 Serbia Salamence MLB       14  Poland J Fatone 1 6 77  
 Germany Yoshi MLB       29  Italy M Manieri 6 3 61  
 Poland D Taylor NBA      Germany Yoshi AllStars
    29  Italy M Manieri Legends  
        14  Poland J Fatone 4 7 3
        5  Serbia Volcarona 6 5 6
      19  India M Gupta Legends  
 Canada Fennekin MLB    Canada Fennekin AllStars  
 Netherlands Froakie NBA       19  India M Gupta 4 5
 Argentina Sceptile MLB       5  Serbia Volcarona 6 7  
 Finland Noivern NBA      Argentina Sceptile AllStars
    5  Serbia Volcarona Legends  
   

Bottom half

Section 5

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
   
      8  Uruguay G Rahal Legends  
 Thailand M Kankoon NBA   SE  Honduras Nidoking AllStars  
SE  Honduras Nidoking MLB       8  Uruguay G Rahal 6 6  
Q  Greece S Mohr MLB       23  Greece L Birkhead 3 2  
Q  Japan T Sato NBA     Q  Greece S Mohr AllStars
    23  Greece L Birkhead Legends  
        8  Uruguay G Rahal 6 4 0
        26  Iran A Ford 1 6 6
      26  Iran A Ford Legends  
Q  Russia M Andretti NBA    Japan K Sugimori AllStars  
 Japan K Sugimori MLB       26  Iran A Ford 6 3
 Denmark Avalugg MLB       11  Slovakia R Hunter-Reay 4 5r  
 Latvia Machamp NBA      Denmark Avalugg AllStars
    11  Slovakia R Hunter-Reay Legends  
   

Section 6

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
   
      15  Japan AA Ohno Legends  
Q  Croatia Dragonite NBA    Thailand L Wongsakorn AllStars  
 Thailand L Wongsakorn MLB       15  Japan AA Ohno 7 6  
 Japan Lapras MLB        Japan Lapras 5 4  
Q  Uruguay Venusaur NBA      Japan Lapras Legends
    31  Belarus Tyranitar AllStars  
        15  Japan AA Ohno 3 7 1
        4  France S Pagenaud 6 5 6
      24  Romania Vaporeon Legends  
 Latvia T Westaway NBA   Q  Poland M Aleshin AllStars  
Q  Poland M Aleshin MLB       24  Romania Vaporeon 3 6 1
Q  Canada C Mathison MLB       4  France S Pagenaud 6 4 6  
 Spain J Ruiz NBA     Q  Canada C Mathison AllStars
    4  France S Pagenaud Legends  
   

Section 7

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
   
      6  Honduras H Castroneves Legends  
 Chile Rowlet MLB    Chile Rowlet AllStars  
 Italy Popplio NBA       6  Honduras H Castroneves DNF  
 Kazakhstan Litten NBA       22  Brazil Larvesta W  
Q  Brazil T Kanaan MLB     Q  Brazil T Kanaan AllStars
    22  Brazil Larvesta Legends  
        22  Brazil Larvesta 6 5 0
        32  Iceland Scolipede 3 7 6
      32  Iceland Scolipede Legends  
 Thailand M Piromporn MLB    Thailand M Piromporn AllStars  
 Thailand T Pooslip NBA       32  Iceland Scolipede 6 2 7
 Thailand N Naurepol NBA       Q  France G Marini 4 6 5  
Q  France G Marini MLB     Q  France G Marini Legends
    10  Canada J Hinchcliffe AllStars  
   

Section 8

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
   
      13  Spain M Lopez Legends  
 Slovenia Landorus MLB    Slovenia Landorus AllStars  
 Thailand J Jaturong NBA       13  Spain M Lopez 4 4  
LL  Turkey JR Hildebrand NBA       27  Netherlands E Smith 6 6  
 Bulgaria Mario MLB      Bulgaria Mario AllStars
    27  Netherlands E Smith Legends  
        27  Netherlands E Smith 4 1
        2  Croatia J Newgarden 6 6
      21  Azerbaijan Decidueye Legends  
 Turkey Donkey Kong MLB    Turkey Donkey Kong AllStars  
 Greece Diddy Kong NBA       21  Azerbaijan Decidueye 3 1
 Bulgaria Luigi NBA       2  Croatia J Newgarden 6 6  
 Kazakhstan E Plushenko MLB      Kazakhstan E Plushenko AllStars
    2  Croatia J Newgarden Legends  
   

Qualifying

This will be the first Celebrity Family Feud episode that qualifying will be used since Paula Deen vs. Carson Kressley and Rico Rodriguez vs. Jaleel White, when Pee Saderd got in the draw via qualifying due to his lowly ranking from being hospitalized.

Seeds

01.   Croatia Dragonite (Qualified) 
02.   Ukraine Aurorus (Moved to main draw) 
03.   Honduras Nidoking (Moved to main draw)
04.   France Gilles Marini (Qualified)
05.   Australia Wario (Qualifying competition) 
06.   Belgium Alexander Rossi (Qualified)
07.   Uruguay Venusaur (Qualified)
08.   Japan Takuma Sato (Qualified) 
09.   Brazil Tony Kanaan (Qualified) 
10.   Slovakia Beedrill (Qualifying competition) 
11.   Canada Cameron Mathison (Qualified)
12.   Switzerland Max Chilton (Qualified)
13.   Russia Marco Andretti (Qualified)
14.   England Ed Jones (Moved to main draw)
15.   Turkey JR Hildebrand (Qualifying competition, lucky loser) 
16.   Spain Carlos Muñoz (Qualified)
17.   Czech Republic Charlie Kimball (Qualified)
18.   Iran Conor Daly (Qualified)
19.   Poland Mikhail Aleshin (Qualified)
20.   Bosnia and Herzegovina Bowser (Qualifying competition) 
21.   Paraguay Haxorus (Qualified)
22.   Canada Michael Lacy (First round)
23.   United States Zac Efron (First round)
24.   Thailand Maithai Jaitawan (First round) 
25.   Switzerland Donny Osmond (First round)
26.   Croatia Hypno (First round)
27.   Norway Armaldo (Qualifying competition) 
28.   Mexico Esteban Gutierrez (First round) 
29.   United States Zach Veach (First round)
30.   United States Kyle Kaiser (Qualifying competition) 
31.   Colombia Juan Pablo Montoya (Qualified) 
32.   Turkey Sylvain Dufour (First round) 

Qualifiers

  1. Croatia Dragonite
  2. Greece Seth Mohr
  3. Czech Republic Charlie Kimball
  4. France Gilles Marini
  5. Colombia Juan Pablo Montoya
  6. Belgium Alexander Rossi
  7. Uruguay Venusaur
  8. Japan Takuma Sato
  1. Brazil Tony Kanaan
  2. Poland Mikhail Aleshin
  3. Canada Cameron Mathison
  4. Switzerland Max Chilton
  5. Russia Marco Andretti
  6. Iran Conor Daly
  7. Paraguay Haxorus
  8. Spain Carlos Muñoz

Lucky losers

  1. Turkey JR Hildebrand

Draw

First Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  1  Croatia Dragonite 6 6  
WC  United States Mark Cuban 0 0  
  1  Croatia Dragonite 6 7
   Slovenia James Jakes 4 5
 Slovenia James Jakes 6 5 6
  32  Turkey Sylvain Dufour 4 7 2  

Second Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  Alt  Latvia Buddy Rice 6 2 1  
 Paraguay Mamoswine 4 6 6  
   Paraguay Mamoswine 4 6 60
   Greece Seth Mohr 6 4 77
 Greece Seth Mohr 6 6
  28  Mexico Esteban Gutiérrez 4 4  

Third Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  Alt  United States Michael Irvin 1 1  
 Kazakhstan Denis Ten 6 6  
   Kazakhstan Denis Ten 5 6 2
  17  Czech Republic Charlie Kimball 7 4 6
 Switzerland Nevin Galmarini 4 2
  17  Czech Republic Charlie Kimball 6 6  

Fourth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  4  France Gilles Marini 7 6  
WC  United States Mario 5 1  
  4  France Gilles Marini 6 6
   Hungary Joci Papai 2 2
 Hungary Joci Papai 6 7
  22  Canada Michael Lacy 3 5  

Fifth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  5  Australia Wario 2 6 6  
 Canada Paul Monaghan 6 4 1  
  5  Australia Wario 3 4
  31  Colombia Juan Pablo Montoya 6 6
WC  United States Rick Perry 0 0
  31  Colombia Juan Pablo Montoya 6 6  

Sixth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  6  Belgium Alexander Rossi 6 6  
 Iran Joltik 1 1  
  6  Belgium Alexander Rossi 6 6
  20  Bosnia and Herzegovina Bowser 3 1
 Brazil Liepard 2 3
  20  Bosnia and Herzegovina Bowser 6 6  

Seventh Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  7  Uruguay Venusaur 7 6  
WC  United States Charlie White 5 0  
  7  Uruguay Venusaur 7 77
  WC  United States Mark Dacascos 5 65
WC  United States Mark Dacascos 7 3 7
  24  Thailand Maithai Jaitawan 5 6 5  

Eighth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  8  Japan Takuma Sato 6 6  
 Thailand Somboon Parkfai 2 0  
  8  Japan Takuma Sato 1 77 6
  27  Norway Armaldo 6 63 3
WC  United States Alek Skarlatos 4 2
  27  Norway Armaldo 6 6  

Ninth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  9  Brazil Tony Kanaan 7 1 6  
 Colombia Gustavo Yacaman 5 6 3  
  9  Brazil Tony Kanaan 7 77
  30  United States Kyle Kaiser 5 63
WC  United States Evander Holyfield 4 6 4
  30  United States Kyle Kaiser 6 4 6  

Tenth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  10  Slovakia Beedrill 7 7  
 Thailand Butterfree 5 5  
  10  Slovakia Beedrill 5 5
  19  Poland Mikhail Aleshin 7 7
 Czech Republic Damian Dermite 6 3 5
  19  Poland Mikhail Aleshin 4 6 7  

Eleventh Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  11  Canada Cameron Mathison 6 6  
WC  United States Albert Reed 4 4  
  11  Canada Cameron Mathison 6 77
  WC  United States Vanilla Ice 0 62
WC  United States Vanilla Ice 6 77
  23  United States Zac Efron 4 63  

Twelfth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  12  Switzerland Max Chilton 7 7  
 Russia Lunala 5 5  
  12  Switzerland Max Chilton 6 6
   Thailand Sorn Sinchai 1 1
 Thailand Sorn Sinchai 2 6 6
  26  Croatia Hypno 6 4 2  

Thirteenth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  13  Russia Marco Andretti 7 7  
WC  United States Colton Herta 5 5  
  13  Russia Marco Andretti 3 6 5
   Argentina Aggron 6 4 6r
 Argentina Aggron 7 6
  29  United States Zach Veach 5 2  

Fourteenth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  Alt  Canada Mike Conley 5 2  
 Thailand Kluay Stamp 7 6  
   Thailand Kluay Stamp 2 5
  18  Iran Conor Daly 6 7
 England Squidward Tentacles 4 1
  18  Iran Conor Daly 6 6  

Fifteenth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  15  Turkey JR Hildebrand 1 6 6  
 Bolivia Incineroar 6 4 4  
  15  Turkey JR Hildebrand 6 3 62
  21  Paraguay Haxorus 1 6 77
 Portugal Salvador Sabral 2 0
  21  Paraguay Haxorus 6 6  

Sixteenth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  16  Spain Carlos Muñoz 1 6 6  
 Spain Gyarados 6 4 4  
  16  Spain Carlos Muñoz 7 6
   Netherlands Steve Snijders 5 0
 Netherlands Steve Snijders 7 6
  25  Switzerland Donny Osmond 5 4  

Trivia

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.