FANDOM


Main article: 2017 Math Open at Indian Wells

Hélio Castroneves was the defending champion, but fell to Pee Saderd in the semifinals despite holding a match point at 5-3 in the third in which would have been an all May 10, 1975 final.

Pee Saderd won the title, defeating Ueli Kestenholz in the final, 6-2, 7-5, to win his fourth title of 2017, putting his W-L record of 2017 from 18-1 to 25-1.

Seeds

01.   Ukraine Scott Dixon (Fourth round, retired due to back injury) 
02.   Ukraine Aurorus (Quarterfinals)
03.   France Simon Pagenaud (Third round)
04.   France Gilles Marini (Second round)
05.   Australia Will Power (Fourth round)
06.   Australia Wario (Third round) 
07.   Croatia Josef Newgarden (Fourth round)
08.   Croatia Dragonite (First round) 
09.   Russia Marco Andretti (Fourth round)
10.   Russia Pee Saderd (Champion) 
11.   Honduras Hélio Castroneves (Semifinals) 
12.   Honduras Nidoking (Fourth round)
13.   Uruguay Graham Rahal (Fourth round)
14.   Uruguay Venusaur (Third round)
15.   Slovakia Ryan Hunter-Reay (Third round)
16.   Slovakia Beedrill (Third round)
17.   Canada James Hinchcliffe (Quarterfinals) 
18.   Canada Cameron Mathison (Third round)
19.   Czech Republic Charlie Kimball (First round)
20.   Czech Republic Ueli Kestenholz (Final)
21.   Bosnia and Herzegovina Sébastien Bourdais (Quarterfinals)
22.   Bosnia and Herzegovina Beartic (Third round)
23.   Brazil Tony Kanaan (Second round)
24.   Brazil Larvesta (First round) 
25.   Belgium Alexander Rossi (Second round)
26.   Belgium Metagross (Third round)
27.   Poland Mikhail Aleshin (First round)
28.   Poland Joey Fatone (Third round)
29.   Japan Takuma Sato (Second round) 
30.   Japan Apolo Anton Ohno (Third round)
31.   Spain Carlos Muñoz (Third round) 
32.   Spain Mario Lopez (Second round)

Click on a player to go to their draw section.

Draw

Finals

  Quarterfinals Semifinals Final
                                       
  11  Honduras Hélio Castroneves 7 77  
17  Canada James Hinchcliffe 5 63  
  11  Honduras Hélio Castroneves 77 3 5  
  10  Russia Pee Saderd 61 6 7  
Q  Croatia Hines Ward 1 3
  10  Russia Pee Saderd 6 6  
    10  Russia Pee Saderd 6 7
  20  Czech Republic Ueli Kestenholz 2 5
  21  Bosnia and Herzegovina Sébastien Bourdais 6 1 1  
 Serbia Volcarona 3 6 6  
 Serbia Volcarona 7 1 1
  20  Czech Republic Ueli Kestenholz 5 6 6  
20  Czech Republic Ueli Kestenholz 6 7
  2  Ukraine Aurorus 3 5  

Top half

Section 1

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
1  Ukraine S Dixon 6 6  
 United States Magearna 1 2     1  Ukraine S Dixon 6 4 6  
Q  Netherlands Froakie 6 1 6   Q  Netherlands Froakie 1 6 2  
 Hungary Charizard 3 6 1       1  Ukraine S Dixon 7 6  
 Italy A Sabato Jr. 2 6 4        Switzerland Chespin 5 0  
 Switzerland Chespin 6 1 6      Switzerland Chespin 6 1 6
 Netherlands E Smith 6 2 5   32  Spain M Lopez 3 6 2  
32  Spain M Lopez 3 6 7       1  Ukraine S Dixon 1r
22  Bosnia and Herzegovina Beartic 6 6       11  Honduras H Castroneves 5
 Bolivia Incineroar 1 1     22  Bosnia and Herzegovina Beartic 6 6  
Q  Paraguay Haxorus 6 2 6   Q  Paraguay Haxorus 4 4  
Q  Romania Eevee 3 6 4       22  Bosnia and Herzegovina Beartic 1 6 1
 Russia Hydreigon 6 6       11  Honduras H Castroneves 6 2 6  
 Paraguay MR Alvaro 3 1      Russia Hydreigon 3 6 1
 Cyprus B Guy 1 1   11  Honduras H Castroneves 6 4 6  
11  Honduras H Castroneves 6 6  

Section 2

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
15  Slovakia R Hunter-Reay 6 5 6  
 Netherlands Gallade 4 6 3     15  Slovakia R Hunter-Reay 6 3 6  
 Bulgaria Azumarill 6 2 2   Q  Turkey Pidgeot 1 6 2  
Q  Turkey Pidgeot 3 6 6       15  Slovakia R Hunter-Reay 6 5 57  
 Switzerland M Chilton 4 6 1       17  Canada J Hinchcliffe 4 7 77  
 Poland Snorlax 6 3 6      Poland Snorlax 6 1 1
Q  Slovakia D Driver 6 3 3   17  Canada J Hinchcliffe 4 6 6  
17  Canada J Hinchcliffe 3 6 6       17  Canada J Hinchcliffe 1 7 6
26  Belgium Metagross 6 3 6       5  Australia W Power 6 5 3
 Argentina Aggron 3 6 2     26  Belgium Metagross 6 6  
 Portugal Diggersby 1 1    England E Jones 4 1  
 England E Jones 6 6       26  Belgium Metagross 1 3
 Iran A Ford 1 6 2       5  Australia W Power 6 6  
 Denmark Avalugg 6 1 6      Denmark Avalugg 6 3 3
 Slovakia JR Celski 1 6 3   5  Australia W Power 3 6 6  
5  Australia W Power 6 3 6  

Section 3

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
4  France G Marini 4 6 3  
 Ecuador Dialga 6 2 5r     4  France G Marini 6 1 1  
 Bulgaria Mario 6 7    Bulgaria Mario 2 6 6  
 Bosnia and Herzegovina Bowser 1 5        Bulgaria Mario 1 3  
Q  Republic of Macedonia Skorupi 1 3       Q  Croatia H Ward 6 6  
Q  Croatia H Ward 6 6     Q  Croatia H Ward 6 6
Q  Belarus Tyranitar 6 5 4   29  Japan T Sato 4 1  
29  Japan T Sato 3 7 6       Q  Croatia H Ward 7 6
19  Czech Republic C Kimball 6 5 1       9  Russia M Andretti 5 1
 Germany Yoshi 3 7 6      Germany Yoshi 2 2  
 Hungary Lairon 4 5    Iran C Daly 6 6  
 Iran C Daly 6 7        Iran C Daly 6 1 4
 United Kingdom J Hawksworth 3 4       9  Russia M Andretti 3 6 6  
 Argentina Sceptile 6 6      Argentina Sceptile 6 1 3
 Germany V Ahn 6 3 3   9  Russia M Andretti 3 6 6  
9  Russia M Andretti 2 6 6  

Section 4

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
10  Russia P Saderd 6 6  
Q  Thailand M Kankoon 1 0     10  Russia P Saderd 6 6  
 Thailand S Khunwuth 1 6 3    Thailand M Jaitawan 0 3  
 Thailand M Jaitawan 6 2 6       10  Russia P Saderd 6 6  
 Wales E Cundal 6 1 2        Ecuador D Lachey 2 1  
 Ecuador D Lachey 1 6 6      Ecuador D Lachey 6 6
 Croatia Hypno 6 3 3   23  Brazil T Kanaan 3 4  
23  Brazil T Kanaan 3 6 6       10  Russia P Saderd 6 6
30  Japan AA Ohno 6 6       7  Croatia J Newgarden 4 2
 United States C Johnson Jr. 4 4     30  Japan AA Ohno 6 61 6  
 Greece Snorunt 4 7 6    Greece Snorunt 2 77 1  
Q  Trinidad and Tobago A Ribeiro 6 5 2       30  Japan AA Ohno 7 2 2
 Canada Fennekin 6 6       7  Croatia J Newgarden 5 6 6  
 Kazakhstan E Plushenko 2 4      Canada Fennekin 6 2 2
 Latvia Machamp 64 61   7  Croatia J Newgarden 3 6 6  
7  Croatia J Newgarden 77 77  

Bottom half

Section 5

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
6  Australia Wario 5 6 6  
 Bulgaria Luigi 7 2 1     6  Australia Wario 6 6  
Q  India M Gupta 1 6 6   Q  India M Gupta 2 1  
 Sweden Heracross 6 3 3       6  Australia Wario 5 5  
 Colombia JP Montoya 7 6        Colombia JP Montoya 7 7  
 Germany Sylveon 5 2      Colombia JP Montoya 7 6
 Romania Vaporeon 6 4 6    Romania Vaporeon 5 3  
27  Poland M Aleshin 3 6 1        Colombia JP Montoya 5 5
21  Bosnia and Herzegovina S Bourdais 6 6       21  Bosnia and Herzegovina S Bourdais 7 7
 United States S Pigot 1 1     21  Bosnia and Herzegovina S Bourdais 6 6  
 Turkey JR Hildebrand 6 3 7    Turkey JR Hildebrand 2 2  
 Greece L Birkhead 3 6 5       21  Bosnia and Herzegovina S Bourdais 7 6
 England J Bald 6 7       14  Uruguay Venusaur 5 4  
 Estonia P Demers 3 5      England J Bald 4 6 1
 Russia Galvantula 4 6 4   14  Uruguay Venusaur 6 3 6  
14  Uruguay Venusaur 6 3 6  

Section 6

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
12  Honduras Nidoking 1 6 6  
 Japan K Sugimori 6 2 4     12  Honduras Nidoking 6 6  
 Finland Noivern 6 4 7    Finland Noivern 1 3  
 Denmark S Frandsen 1 6 5       12  Honduras Nidoking 6 6  
 Lithuania R Duchak 5 5        Belgium L Bass 4 4  
 Belgium L Bass 7 7      Belgium L Bass 6 6
 Poland Scizor 6 3 7    Poland Scizor 4 3  
24  Brazil Larvesta 3 6 5       12  Honduras Nidoking 1 4
25  Belgium A Rossi 6 6        Serbia Volcarona 6 6
 Chile Rowlet 1 1     25  Belgium A Rossi 6 3 3  
 Serbia Volcarona 6 6    Serbia Volcarona 4 6 6  
 Thailand T Pooslip 0 1        Serbia Volcarona 7 77
 Algeria Altaria 6 6       3  France S Pagenaud 5 64  
 Japan N Kasai 2 4      Algeria Altaria 3 1
 Japan Lapras 5 6 3   3  France S Pagenaud 6 6  
3  France S Pagenaud 7 3 6  

Section 7

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
8  Croatia Dragonite 6 4 5  
 Serbia Salamence 3 6 7      Serbia Salamence 7 3 7  
 Costa Rica Salandit 1 4   Q  Australia Arcanine 5 6 5  
Q  Australia Arcanine 6 6        Serbia Salamence 6 6  
 Slovenia Landorus 6 4 6       28  Poland J Fatone 1 4  
 United Kingdom S Tentacles 3 6 2      Slovenia Landorus 4 4
 Turkey Donkey Kong 6 1 3   28  Poland J Fatone 6 6  
28  Poland J Fatone 4 6 6        Serbia Salamence 1 3
20  Czech Republic U Kestenholz 6 6       20  Czech Republic U Kestenholz 6 6
 Sweden Hippowdon 3 1     20  Czech Republic U Kestenholz 6 6  
 Switzerland P Schoch 6 4 4    Switzerland S Schoch 0 2  
 Switzerland S Schoch 3 6 6       20  Czech Republic U Kestenholz 6 6
 Czech Republic Heatran 6 1 63       16  Slovakia Beedrill 3 3  
Q  United States C Danforth 4 6 77     Q  United States C Danforth 6 3 3
 Italy Popplio 1 6 2   16  Slovakia Beedrill 2 6 6  
16  Slovakia Beedrill 6 3 6  

Section 8

First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
13  Uruguay G Rahal 6 6  
 Russia V Wild 4 4     13  Uruguay G Rahal  
 Russia Lunala 6 6    Russia Lunala w/o  
 Armenia C Nicholson 3 2       13  Uruguay G Rahal 6 6  
 Spain J Ruiz 6 3 3       18  Canada C Mathison 2 2  
 Canada M Lacy 4 6 6      Canada M Lacy 2 5
Q  Greece Diddy Kong 0 6 1   18  Canada C Mathison 6 7  
18  Canada C Mathison 6 4 6       13  Uruguay G Rahal 6 5 51
31  Spain C Muñoz 7 3 6       2  Ukraine Aurorus 3 7 77
Q  Honduras Genesect 5 6 2     31  Spain C Muñoz 6 6  
 Italy M Manieri 6 4 6    Italy M Manieri 4 2  
Q  Serbia Volcanion 3 6 3       31  Spain C Muñoz 0 2
 Russia Parasect 6 7       2  Ukraine Aurorus 6 6  
 Slovenia J Jakes 2 5      Russia Parasect
 Kazakhstan Litten 3 4   2  Ukraine Aurorus w/o  
2  Ukraine Aurorus 6 6  

Qualifying

Seeds

01.   France Gardevoir (Qualifying competition)
02.   Australia Arcanine (Qualified) 
03.   Honduras Genesect (Qualified)
04.   Croatia Hines Ward (Qualified)
05.   Uruguay Henry Horkenzipper (Qualifying competition)
06.   Ukraine Xerneas (Qualifying competition)
07.   Brazil Weavile (First round)
08.   Colombia Dragonair (First round) 
09.   Czech Republic Damian Dermite (First round)
10.   Spain Gyarados (First round) 
11.   Belgium Metang (First round)
12.   Slovakia Donald Driver (Qualified) 
13.   Canada Justin Bieber (First round)
14.   Bosnia and Herzegovina Cubchoo (First round)
15.   Poland Sawk (First round)
16.   Russia Absol (First round) 
17.   Japan Kingler (Qualifying competition)
18.   Iran Joltik (First round)
19.   Switzerland Donny Osmond (Qualifying competition)
20.   Netherlands Froakie (Qualified) 
21.   Turkey Pidgeot (Qualified)
22.   Hungary Cameron Marshall (First round)
23.   India Maneesh Gupta (Qualified) 
24.   Paraguay Haxorus (Qualified) 
25.   United States RC Enerson (Qualifying competition) 
26.   Thailand Monkan Kankoon (Qualified)
27.   Thailand Phai Pongsatorn (Qualifying competition)
28.   Thailand Seksan Sukpimai (First round)
29.   Thailand Somboon Parkfai (First round)
30.   Thailand Raikou (First round)
31.   Thailand Suicune (Qualifying competition)
32.   Thailand Mike Piromporn (First round) 

Qualifiers

  1. India Maneesh Gupta
  2. Australia Arcanine
  3. Honduras Genesect
  4. Croatia Hines Ward
  5. Romania Eevee
  6. Turkey Pidgeot
  7. Netherlands Froakie
  8. Republic of Macedonia Skorupi
  1. Serbia Volcanion
  2. Greece Diddy Kong
  3. Thailand Monkan Kankoon
  4. Slovakia Donald Driver
  5. Trinidad and Tobago Alfonso Ribeiro
  6. Paraguay Haxorus
  7. United States Chad Danforth
  8. Belarus Tyranitar

Draw

First Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  1  France Gardevoir 6 6  
WC  United States Floyd Mayweather, Jr. 2 1  
  1  France Gardevoir 4 6 2
  23  India Maneesh Gupta 6 3 6
 Yemen Faisal Mohammed 0 6 3
  23  India Maneesh Gupta 6 3 6  

Second Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  2  Australia Arcanine 66 6 6  
 United States Ed Carpenter 78 1 2  
  2  Australia Arcanine 7 6
   Czech Republic Adam Tancos 5 1
 Czech Republic Adam Tancos 7 7
  18  Iran Joltik 5 5  

Third Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  3  Honduras Genesect 4 7 6  
 Colombia Dratini 6 5 1  
  3  Honduras Genesect 6 7
   Austria Thundurus 0 5
 Austria Thundurus 6 3 6
  28  Thailand Seksan Sukpimai 3 6 1  

Fourth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  4  Croatia Hines Ward 6 6  
 Romania Glaceon 1 1  
  4  Croatia Hines Ward 6 6
  19  Switzerland Donny Osmond 3 3
WC  United States Rick Perry 0 0
  19  Switzerland Donny Osmond 6 6  

Fifth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  5  Uruguay Henry Horkenzipper 7 3 7  
WC  United States Jake T. Austin 5 6 5  
  5  Uruguay Henry Horkenzipper 6 3 3
   Romania Eevee 3 6 6
 Romania Eevee 610 6 6
  30  Thailand Raikou 712 3 2  

Sixth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  6  Ukraine Xerneas 6 6  
 Italy Nyle DiMarco 2 2  
  6  Ukraine Xerneas 6 1 1
  21  Turkey Pidgeot 4 6 6
 Nigeria Drake 2 0
  21  Turkey Pidgeot 6 6  

Seventh Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  7  Brazil Weavile 0 6 5  
 Thailand Sorn Sinchai 6 3 7  
   Thailand Sorn Sinchai 4 4
  20  Netherlands Froakie 6 6
WC  United States Hayes Grier 0 4
  20  Netherlands Froakie 6 6  

Eighth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  8  Colombia Dragonair 0 77 3  
 Japan Waluigi 6 63 6  
   Japan Waluigi 6 3 2
   Republic of Macedonia Skorupi 4 6 6
 Republic of Macedonia Skorupi 6 6
  32  Thailand Mike Piromporn 1 2  

Ninth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  9  Czech Republic Damian Dermite 0 3  
 Serbia Volcanion 6 6  
   Serbia Volcanion 6 3 6
  17  Japan Kingler 4 6 4
WC  Canada Jonathan Huisman 5 6 3
  17  Japan Kingler 7 2 6  

Tenth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  10  Spain Gyarados 0 6 3  
 Greece Diddy Kong 6 4 6  
   Greece Diddy Kong 7 7
   Romania Leafeon 5 5
 Romania Leafeon 6 6
  29  Thailand Somboon Parkfai 1 4  

Eleventh Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  11  Belgium Metang 5 4  
 Romania Flareon 7 6  
   Romania Flareon 6 5 5
  26  Thailand Monkan Kankoon 4 7 7
 Thailand Sathean Tummue 0 5
  26  Thailand Monkan Kankoon 6 7  

Twelfth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  12  Slovakia Donald Driver 6 4 6  
WC  United States Nick Carter 3 6 3  
  12  Slovakia Donald Driver 7 4 6
  25  United States RC Enerson 5 6 3
 United States Buddy Lazier 0 67
  25  United States RC Enerson 6 79  

Thirteenth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  13  Canada Justin Bieber 0 1  
 Trinidad and Tobago Alfonso Ribeiro 6 6  
   Trinidad and Tobago Alfonso Ribeiro 77 5 77
   Spain JR Martinez 61 7 52
 Spain JR Martinez 7 7
  22  Hungary Cameron Marshall 5 5  

Fourteenth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  14  Bosnia and Herzegovina Cubchoo 4 6 1  
 Japan Professor Birch 6 3 6  
   Japan Professor Birch 6 4 64
  24  Paraguay Haxorus 4 6 77
 United States Troy Bolton 0 0
  24  Paraguay Haxorus 6 6  

Fifteenth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  15  Poland Sawk 4 6 63  
WC  United States Chad Danforth 6 4 77  
  WC  United States Chad Danforth 7 7
  31  Thailand Suicune 5 5
 Thailand Petch Saharat 0 61
  31  Thailand Suicune 6 77  

Sixteenth Qualifier

  First Round Qualifying Competition
                         
  16  Russia Absol 77 2 2  
Alt  Belarus Tyranitar 65 6 6  
  Alt  Belarus Tyranitar 6 6
  27  Thailand Phai Pongsatorn 2 3
 United States Ryan Evans 3 6 5
  27  Thailand Phai Pongsatorn 6 2 7  

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.